Bezesporu nejmladším náměstím v historickém centru Prahy je náměstí Franze Kafky. Vzniklo v roce 2000 z části nepříliš široké ulice U Radnice, kde dříve stával rodný dům Franze Kafky, ostatně to připomíná příslušná pamětní deska. Do tohoto minináměstí přicházejí ulice U Radnice, Maislova a Kaprová.

Franz Kafka (1883-1924) je asi v současnosti v zahraničí nejvydávanějším pražským spisovatelem. Po maturitě studoval práva a poté nastoupil roku 1907 do pojišťovny, nejprve u pražské pobočky italské Assicurazioni Generali a po roce u Dělnické úrazové pojišťovny pro Čechy, kde působil až do svého předčasného penzionování v roce 1922 pro rozvinutou tuberkulózu. Ovšem jeho hlavním zájmem byla literatura. Největší pozornosti se těší jeho dva romány Proces a Zámek.

I v nejbližším okolí náměstí Franze Kafky můžeme najít upomínky na tohoto slavného pražského rodáka. Dne 6. dubna 2000 byla v průchodu paláce Kinských na Staroměstském náměstí odhalena pamětní deska s textem: „Zde býval obchod se střižním a galanterním zbožím Hermanna Kafky, otce Franze Kafky.“ Dne 4. prosince 2003 byl odhalen jeho pomník mezi staroměstským kostelem sv. Ducha a Španělskou synagogou, dílo sochaře Jaroslava Róna. Bronzová socha je vysoká 3,75 m a váží 700 kg. Postava je rozkročena a tak symbolizuje dva světy. Jednou nohou stojí v bývalém Židovském městě a druhou na Starém Městě pražském, neboť právě tudy probíhá hranice.