Starobylá a historií opředená staroměstská ulice Celetná, která vede od Prašné brány na Staroměstské náměstí, je počátkem Královské cesty. Kdysi na místě Obecního domu stával Králův dvůr a tak i touto komunikací jezdili panovníci na Pražský hrad. Název ulice, doložený již ve 14. století, zněl ulice Caltnéřů, Caletná, v průběhu času se ustálil na Celetná. Caltnéři, po staročesku též caletníci, byli výrobci calt, čili zcela běžného pekařského výrobku, housek. 

Zvláště zajímavá procházka touto ulicí je za večerního osvětlení, kdy poněkud pominou zástupy turistů a tak je možné v klidu vnímat průčelí historických domů i celkovou atmosféru. Z objektů, které ulici lemují, vzpomeňme alespoň dva s výrazným domovním znamením. Jedním z nich je dům U Zlatého anděla čp. 588/29, kde v bývalé zájezdní hospodě přebýval při své návštěvě Prahy, ještě dříve než přijal pohostinství manželů Duškových na Bertramce, geniální hudební skladatel W. A. Mozart. Dalším je kubistický architektonický skvost, dům U Černé Matky Boží čp. 569/34. Vystavěn byl v letech 1911-1912, původně jako obchodní budova s kavárnou v prvním patře, vybavenou unikátním kubistickým interiérem. Autorem projektu byl význačný český architekt Josef Gočár.

V místě, kde souběh ulic Celetné a Štupartské tvoří malé náměstíčko, byla 23. února 1988 osazena malá fontána stylizovaná do tvaru románské hlavice. Jako výchozí materiál byla použita tmavě šedá hudčická žula, doplněná bronzem. Horní hrany fontány mají rozměr 1 x 1 metr. Autory výtvarného díla jsou akad. sochař Jan Bartoš a arch. Stanislav Hubička.