Vinohradské Tylovo náměstí se rozkládá mezi náměstími I. P. Pavlova a Míru. Od svého počátku, asi v roce 1875, se nazývalo Tržiště nebo Tržní náměstí. Trhovci a trhovkyně tady měli své stánky, kde nabízely potravinářské zboží, ovoce a zeleninu, drobné živé domácí zvířectvo a rukodělné výrobky. V jižní části náměstí stála městská váha. Její součást, menší domek tady stojí dodnes, ovšem plní jinou funkci. Když byla v červnu 1903 otevřena Vinohradská tržnice, radní nařídili, že se tam musí všichni přestěhovat. Trhovci tam vydrželi pouze týden, na dnešním Tylově náměstí měli své stálé zákazníky a tak se na své oblíbené místo vrátili. Ke změně pomohl až důrazný zákrok radnice.

V letech 1895-1938 se náměstí nazývalo Tylovo. Stalo se tak k poctě českého buditele, dramatika, herce a prozaika, spolutvůrce české národní hymny Josefa Kajetána Tyla (1808-1856). V letech 1938-1940 se náměstí jmenovalo Scheinerovo, podle starosty České obce sokolské a dlouholetého starosty mateřské jednoty Pražský sokol dr. Josefa Scheinera (1851-1932). Za německé okupace se náměstí vrátil název Tylovo, v letech 1945-1952 opět Scheinerovo náměstí, poté až dodnes Tylovo.

Uprostřed náměstí je menší upravený park. V parteru zástavby, která náměstí obklopuje, jsou vesměs prodejny různého zboží. Na západní straně v uliční frontě je zrekonstruovaná Tylova pasáž, sice menší, ale důstojná kolegyně těch slavnějších na Novém Městě pražském.

Dopravně je Tylovo náměstí dostupné i metrem, ze stanice I. P. Pavlova je to doslova pár kroků. Stejně tak i ze stanice několika linek tramvají.