V roce 1889 se konala v Paříži světová výstava. Její hlavní atrakcí se stala právě vybudovaná Eiffelovka věž. Členové Klubu českých turistů, kteří výstavu navštívili, byli její krásou uchváceni a rozhodli, že její napodobeninu postaví v Praze. Bylo založeno Družstvo rozhledny na Petříně, jehož ustavující schůze se konala 28. dubna 1890. Věž měla být několikrát menší než Eiffelovka, zhruba 70 m, vše měla ovšem bohatě kompenzovat její poloha. Dokončení stavby plánováno v roce 1891, kdy se v Praze konala Zemská jubilejní výstava. Skutečně 2. července tohoto roku zavlál na vrcholu rozhledny prapor na znamení dokončení montáže železné konstrukce. Pro veřejnost byla rozhledna slavnostně otevřena 20. srpna 1891. Tisk nešetřil v komentářích superlativy a představováním míst, kam až lze z rozhledny při dobré viditelnosti dohlédnout.

Ocelová konstrukce vážila 174 tun a včetně královské koruny na jejím vrcholu měřila 60 m. V přízemním zděném pavilonu byla umístěna restaurace. Kabina a ochoz věže ve výšce 19 m, stejně jako zasklená vyhlídková kabina ve výšce 51 m, byly dostupné dvěma točitými schodišti a výtahem pro šest osob. Každé schodiště mělo 299 schodů 17 cm vysokých.

Od roku 1953, sloužila rozhledna pravidelnému televiznímu vysílání pro Prahu. Na vrchol byl osazen anténní systém a ve věži další technika. I tehdy zůstala přístupna veřejnosti. Televizní vysílání z Petřína bylo ukončeno v roce 1992 po zprovoznění televizní věže na Žižkově. Rozhledna na Petříně prošla v nedávné době generální rekonstrukcí a je v turistické sezóně denně přístupná veřejnosti.