Libeňské náměstí Na Stráži se nachází při Zenklově ulici, proti nemocnici Na Bulovce. Prostor náměstí je špatně čitelný, neboť je rozdělen automobilovými komunikacemi. Libeňský patriot a slavný spisovatel Bohumil Hrabal svého času litoval, že v parku na náměstí již nestojí kruhový secesní pisoár. Uvnitř byl černě vytérovaný, pánové tu postávali vedle sebe, jako rovný s rovným. V kopulce bývala lucerna a za soumraku nebo tmy rozhazovala vykrajovanými ornamenty kovové stříšky ty nejroztodivnější obrazce po zemi kolem. Drobnou stavbičku obdivoval při své návštěvě Prahy i slavný architekt Le Corbusier.

Původ názvu náměstí, které vzniklo v roce 1904, je kuriózní. V místě dnešního domu čp. 85 byla skalka a na ní stál zámeček. Když v roce 1757 Prusové rychle ustupovali z Prahy, zapomněli tu vojáka, který zde držel stráž. Na paměť této události tady místní obyvatelé umístili plechovou figuru onoho pruského strážného v plné zbroji. Místu se pak začalo říkat Na Stráži.

Ve dvoupatrovém zámečku, tehdy ještě shlížejícího do libeňské zeleně, se později usadil ředitel Stavovského divadla Jan Karel Liebich, rodem z Pasova. Ten o vánocích v roce 1812 předvedl poprvé na území dnešní Prahy svým žasnoucím hostům zvyk, který si přinesl ze své domoviny, vánoční stromek s rozsvícenými svíčkami a s ozdobnými řetězy z papíru. Zámeček byl zbořen koncem 19. století a následně snesena i skalka.