Nejstarší zmínka o vsi jménem Chuchle pochází z roku 1132, ale až ve 13. století se vedle sebe prokazatelně objevují dvě Chuchle, Malá a Velká. Obě v té době patřily pražskému biskupství a v průběhu staletí měly většinou i společnou historii. V 19. století patřila Velká Chuchle do zbraslavského okresu, na Zbraslavi byla i fara. Vytvoření Velké Prahy, s účinností od 1. ledna 1922, mělo za následek připojení Malé Chuchle k hlavnímu městu. Velká Chuchle dál existovala jako samostatná obec, k Praze byla připojena až 1. ledna 1968. Od roku 1990 obě části tvoří samosprávnou městskou část Praha – Velká Chuchle.

Náměstí Chuchelských bojovníků je bývalou návsí. Okolo náměstí je ještě zachovaná původní zástavba zemědělskými usedlostmi. Mezi dva bývalé statky na západní straně je vklíněna klasicistní kaplička z 19. století. Drobná stavba čtvercového půdorysu má kruhové okno s malou věžičkou pro jeden zvon. Prostý mobiliář se skládá ze svatého obrázku, křížku a kytičky.

V malém upraveném parku uprostřed náměstí stojí památník – žulový monolit s plechovým státním znakem. Plechová je i nápisová pamětní deska: „Obětem odboje a revoluce 1914/1918, 1939/1945.“ Ve spodní části památníku je kameninový truhlík na květiny.

Další kamenný pomník obětem Květnové revoluce 1945 je v Chuchelském háji u hřbitova, kde je i hromadný hrob pro 23 bojovníků. Z nich padlo 8 přímo v boji a 15 jich bylo postříleno. V noci ze 7. na 8. května Němci vnikli do Velké Chuchle, vzplanul boj, který netrval dlouho, protože povstalci neměli těžké zbraně, a tak nemohli útočícím jednotkám Němců vzdorovat.