Výjimečným urbanistickým činem při budování nové Prahy je Sluneční náměstí. Jeho název je odvozen nejen od té skutečnosti, že tady stojí tzv. Sluneční dům, ale celý rozlehlý prostor je otevřen slunečnímu svitu. Navíc je místo obslouženo tím nejspolehlivějším pražským hromadným dopravním prostředkem, metrem, trasou B – stanice Hůrka.

Atraktivní dominantou Slunečního náměstí je budova radnice Městské části Prahy 13. Základní kámen ke stavbě byl položen 1. června 2001. Následovala celá řada náročných stavebních úkonů, ale konečný výsledek byl obdivuhodný. Atypická šestipodlažní oválná budova podle projektu ing. arch. Miloše Haaseho ze společnosti Spojprojekt, se skleněnou věžovitou nástavbou, kde jsou i hodiny, začala sloužit 2. června 2003. Jsou v ní soustředěna všechna pracoviště městského úřadu, která dosud působila na několika místech.

Další výjimečnou stavbou na Slunečném náměstí je Komunitní centrum sv. Prokopa. Základní kámen byl položen 25. prosince 1999. Zadavatelem stavby byla římskokatolická farnost u kostela sv. Jakuba Staršího – Praha – Stodůlky, projektantem Jiran Kohout Architekti s.r.o. Realizace stavby proběhla od března 2000 do května 2001. Slavnostní vysvěcení se konalo 19. června 2001. Nekonají se zde pouze bohoslužby, ale i koncerty a probíhá tu mnoho dalších kulturních aktivit přístupných všem občanům.