Ostrov vystřídal několik majitelů i jmen. Nakonec se ustálil název Střelecký ostrov. V jeho jižní části totiž byla zřízena střelnice, kterou využívali nejen příslušníci šlechty a měšťané, ale později i bohatí živnostníci. Panovník i vyšší úředníci této kratochvíli přáli, neboť členové pražské ostrostřelecké společnosti byli ve svých parádních uniformách ozdobou při různých příležitostech, vítání delegací nebo slavnostní střelbě z hmoždířů. Navíc byli použitelní i v případě ohrožení nepřítelem pro službu na pražských hradbách.

V roce 1812 byl na Střeleckém ostrově dokončen, podle plánů dvorního stavitele Josefa Zobela, volně stojící jednotraktový objekt čp. 336. Dalším výrazným zásahem do společenského života na ostrově se stala výstavba dnešního mostu Legií, který nahradil starší most řetězový. Nový most, dlouhý 343 m a široký 16 m, byl slavnostně odevzdán do provozu 14. června 1901. Z jeho mostovky dnes vede na ostrov široké reprezentační schodiště.

Dnešní využití Střeleckého ostrova by se dalo rozdělit do dvou částí. V té jižní pulzuje bohatý společenský, kulturní a sportovní život. Je zde i možnost občerstvení. Severní klidová část je vhodná k procházkám, či posezení pod vzrostlými stromy. Z jejího cípu je nádherný výhled na historickou Prahu, který je ještě umocněn v případě večerního osvětlení. Široké panoráma nabízí výhled nejen na řeku, ale i na Národní divadlo, Smetanovo nábřeží, Novotného lávku s majestátnou Staroměstskou vodárenskou věží a Karlovým mostem. Dále na severu je vidět i zelený masiv Letné, stejně jako na západě svahy Petřína. Na dosah jsou Sovovy mlýny a Kampa. Převážně barokní Malá Strana na sebe upozorňuje věžemi svých kostelů a tvoří důstojnou podnož sídlu českých králů a prezidentů, monumentálnímu Pražskému hradu.