Cihelnu postavil na pustém pozemku u Vltavy v roce 1780 Leonard Herget. Z této doby pochází protáhlý výrobní objekt s charakteristickou mansardovou střechou a dřevěnou věžičkou. Součástí cihelny byly i obytné budovy, jejichž vzhled pochází z klasicistní přestavby provedené v roce 1796 arch. Josefem Zobelem.

Ještě nedávno byly objekty bývalé Hergetovy cihelny na Malé Straně jedním z nejvíce diskutovaných míst historické Prahy, tvrdě kritizované milovníky pražských památek, návštěvníky města i tiskem, za neutěšený až havarijní stav. Dne 7. června 1995 tady dokonce došlo k požáru.

V současné době je již všechno jinak. Celý areál byl, s připomínkami pracovníků památkové péče, rekonstruován. Bývalá Hergetova cihelna se stala kulturním a společenským centrem se širokou nabídkou občerstvení. Mezi kulturními aktivitami jmenujme alespoň Muzeum Franze Kafky, Pražský kabinet šperku a Muzeum kávy. Z Cihelné ulice je možné vejít velkými dvoukřídlými dřevěnými vraty na rozlehlý vydlážděný dvůr. Jeho střed ovládá novodobá plastika výtvarníka Davida Černého. Večerní atmosféru historické Prahy podtrhují tradiční lampy uličního osvětlení, osazeny jsou i lavičky.